Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Boğulma Vakaları
19.07.2017  
AKINTIYA TUTULMA YAŞAMA TUTUN

Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından  boğulma vakalarına karşı uyarıda bulunuldu.

Havaların ısınmasıyla birlikte başta çocuk ve gençler olmak üzere birçok vatandaşın serinlemek için girdikleri deniz, göl, baraj, gölet, kanal, akarsu ve birikintilerinde boğularak hayatlarını kaybetmektedirler. Bu tür vakaların yaşanmaması için özellikle Barajlar, Sulama Kanalları, Akarsu ve Derelerde serinlemek için suya girilmemesi gerektiği uyarısında bulunan TDP görevlileri, boğulma vakalarının yaşanması halinde yapılması gereken ilk yardım tekniklerini şu şekilde sıraladı:

·        Suda boğulmakta olan kişiye ilk yapılması gereken şey can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim veya yüzme aracı atılmasıdır.

·        Yüzerek can kurtarma yöntemlerini bilmeyen kişiler suya atlayarak kazazedeyi  kurtarmaya çalışmamalıdırlar.

·        Boğulma tehlikesiyle karşılaşanların ağzındaki takma dişler ve yabancı cisimler derhal çıkartılır.

·        Kazazedenin başı arkaya iyice yatırılır, alt çene iki elle kavranır aşağı ve geri doğru çekilir. Ensenin altına katlanmış giysiler konabilir. Diğer el, kazazedenin alnına, işaret ve baş parmaklar burnu kapatacak şekilde yerleştirilir.

·        Kurtarıcı derin bir nefes aldıktan sonra, dudaklarını kazazedenin dudaklarına bitiştirerek güçlü bir nefes verir. Soluk verdikten sonra kazazedenin soluk vermesini sağlamak için ağzı açık tutulur.

·        Bu işlem iki defa tekrarlandıktan sonra, göğüs kafesine bastırılarak kalp masajı yapılır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Kurumsal E-Posta
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • UPEM