Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Gümüşhane’de ‘Emniyet Kemeri ile Hayata Bağlanın’ Projesi Başladı
20.09.2018  
​     Gümüşhane’de sürücülere emniyet kemeri kullanma alışkanlığı kazandırmak amacıyla İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Emniyet Kemeri ile Hayata Bağlanın’ projesinin 19 Eylül 2018 günü açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine Gümüşhane Valisi Sayın Okay MEMİŞ, Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN, İl Emniyet Müdürü Sayın Ömer Faruk KARATAŞ, İl Jandarma Komutanı Albay Abdulkadir SERİ, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, çocuklar ve aileleri katıldı.

     Proje kapsamında hazırlanan afiş ve broşürler il merkezinde vatandaşların yoğun olarak kullandığı yerlere asılırken, şehrin ileri gelenleri tarafından da projenin desteklenmesi sağlanarak Gümüşhane’de bu konuda güçlü bir sinerji oluşturulması hedefleniyor.

     İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk KARATAŞ yaptığı konuşmada Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarının yüzde 89’unun sürücü hatalarından kaynaklandığını belirterek, bu kazalar sonucu olay yerinde hayatını kaybeden, yaralanan ve sakat kalan vatandaşların büyük bir çoğunluğunun emniyet kemeri takmadığının tespit edildiğini söyledi.

Bu bağlamda Gümüşhane’de yapılacak eğitim, denetim ve bilgilendirme ile sürücü ve yolculara emniyet kemeri kullanma alışkanlığının kazandırılarak özellikle şehir içerisinde emniyet kemeri kullanma oranının yukarılara çekilmesinin hedeflendiğini kaydeden KARATAŞ, “Bu hedef doğrultusunda İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun talimatları kapsamında ülkemizde yaşanan bu olumsuz tabloyu değiştirmek adına, kararlı bir şekilde 81 ili kapsayan emniyet kemeri, hız ve seyir halinde iken cep telefonu kullanılmaması ile ilgili Sayın Valimizin de desteği alınarak ilimizde çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Bu amaca yönelik olarak ilimizde trafik kazalarında can kaybı ve yaralanmaları en az seviyeye indirebilmek, il genelinde halkımızın tamamına araç kullanırken ve araç içerisinde yolcu olarak seyahat ederken Emniyet kemeri kullanma alışkanlığı kazandırmak amacıyla “Emniyet Kemeri ile Hayata Bağlanın” projesine Valimizin olurları ile başlanılmıştır. Proje kapsamında ilköğretim öğrencilerine, yıl içerisinde sürücü olmaya aday lise son sınıf öğrencilerine, kamu kurum personeline ve vatandaşlarımıza Emniyet Kemeri kullanımının önemi konusunda bilgilendirici eğitimler verilerek farkındalık oluşturulacaktır” diye konuştu.

     Proje kapsamında Gümüşhane Üniversitesi ile koordine kurularak proje öncesi emniyet kemeri kullanım oranı ile proje esnasında ve sonrasındaki emniyet kemeri kullanım oranlarının da her ay sayılarak analizlerinin yapılacağını dile getiren KARATAŞ, “Bu doğrultuda proje öncesi Gümüşhane Üniversitesi koordinesinde farklı noktalarda sayım yapılmış, sayımlar sonucu ilimizde emniyet kemeri takma oranının erkek sürücülerde yüzde 24, bayan sürücülerde bu oranın yüzde 58 olduğu görülmüştür. Emniyet kemeri ile hayata bağlanın projesi kapsamında Trafik kazalarında can kaybı ve yaralanmaları en az seviyeye indirmek, halkımıza emniyet kemeri kullanma alışkanlığını kazandırmak ve uzun vadede bilinçli sürücüler yetiştirmek amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluşları sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapılarak emniyet kemeri kullanımı konusunda vatandaşlara duyarlılık oluşturulması, emniyet kemeri kullanım oranının ilimizde yüzde 100’e çıkarılması amaçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

     Konuşmaların ardından protokol üyeleri ilk olarak TÜBİTAK tarafından yapılan ve takanın görmekte zorluk çektiği, alkol alanlar gibi gördüğü “Alkol gözlüğü” denilen gözlüğü takarak mini kaleye penaltı atışı gerçekleştirdi.

     Daha sonra emniyet kemeri simülasyon aracında gerçekleştirilen uygulamayı takip eden protokol üyeleri öğrencilerden sonra kendileri de bu araca bindi. Program emniyet kemeriyle ilgili sinevizyon gösterisi, öğrencilere çeşitli hediyelerin dağıtılması ve anaokulu öğrencilerinin akülü araçlarla oluşturulan pistte trafik kurallarının anlatılarak gezdirilmesiyle son buldu.​

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Kurumsal E-Posta
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Polis Radyosu
  • Polsan