Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
TRAFİKTE YAYA ÜSTÜNLÜĞÜ
07.02.2019  

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 06 Şubat 2019 günü,  81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında eylem yaptı.


 Bütün illerde eş zamanlı yapılan eylem ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyuruldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.


Türkiye genelinde olduğu gibi Gümüşhane’de de “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” eylemi gerçekleştirildi. Gümüşhane Fatih Parkında düzenlenen etkinliğe Gümüşhane Valisi Sayın Kamuran TAŞBİLEK, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN, Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Faruk KAYNAK, Gümüşhane İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk KARATAŞ, kurum müdürleri, emniyet ve jandarma personeli, anaokulu öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.


Etkinlikte akülü otomobilleri Atatürk Caddesi’nde kullanan anaokulu öğrencileri, yaya geçişlerinde durarak yayalara geçiş üstünlüğü sağlanması hususunda yarattıkları farkındalık ise büyük bir beğeni ile izlendi.​

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Kurumsal E-Posta
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • Polis Radyosu
  • Polsan